Slider

Miholjština info

Prvi informativni portal Miholjštine

125. OBLJETNICA DOLASKA MILOSRDNIH SESTARA SV. KRIŽA U DONJI MIHOLJAC

U župnoj  crkvi sv. Mihaela arkanđela u Donjem Miholjcu proslavljen veliki jubilej.

Autor/Izvor:D.Š./ Foto:D.Š./ŽSMADM
25.11.2024.

Svetkovina Krista Kralja posljednja je nedjelja liturgijske godine i slavi se zadnju nedjelju prije početka došašća. Svečano koncelebrirano misno slavlje u župnoj crkvi sv. Mihaela arkanđela u Donjem Miholjcu (u nedjelju 24. studenog 2024.) predslavio je đakovačko-osječki nadbiskup metropolit Đuro Hranić, a proslavljena je i 125. obljetnica dolaska Milosrdnih sestara sv. Križa u Donji Miholjac.

Nakon večernje mise zborovi donjomiholjačke župe održali su prigodan koncert, a između nastupa zborova predstavljen je rad sestara tijekom proteklih 125. godina. 125 godina molitve, rada, duhovnog truda, pregaranja i trpljenja, teško je sažeti u riječi. Velik broj sestara djelovao je u Donjem Miholjcu i kroz ovih 125 godina svaka je na svoj način ugradila dio sebe i svoga života, svoje talente i sposobnosti u Župu i Donji Miholjac.

ŽENSKA PUČKA ŠKOLA (1899.-1945.)

Prva Pučka škola u kojoj sestre djeluju izvan Đakova bila je upravo u Donjem Miholjcu. Na poziv župnika Josipa Kuzmića i uz potporu grofice Štefanije Mailath 21. kolovoza 1899. godine sestre dolaze u Donji Miholjac te započinju s radom u ženskoj pučkoj školi. Bile su to: s. Bruna Schmitt, s. Alfonzina Matefy i s. Ignacija Zeliska. Škola je u svakom pogledu napredovala, broj djece je rastao te je početkom školske godine 1922./1923. otvoren prvi razred Više pučke (Građanske) škole.
Sve više učenica javlja se za privatno učenje, te sestre kreću s poukom djevojčica u njemačkom i francuskom jeziku, te glazbi.

Znanje iz glazbe učenice su imale priliku pokazati u prigodnim priredbama poput završnih ispitnih svečanosti, Božića, Majčinog dana i mnogih drugih. Igrokaze su sestre često same sastavljale. Školska su djeca imala svoj zbor koji je pjevao u crkvi, a koji je vodila sestra svetog Križa.

CELESTININ DOM (1933.-1940.) (Dječji dom)

Iako su sestre uglavnom brinule za žensku djecu, 1. ožujka 1933. godine u Donjem Miholjcu preuzele su i odgoj dječaka. Dr. Alfred Roscher podigao je zgradu i namijenio je odgoju dječaka koji su u gradu pohađali građansku školu. Sestre su brinule za njihov odgoj i nadzor u učenju, a vodile su i gospodarstvo. Tako je bilo sve do 1940. godine kada su upravu doma i odgoj preuzeli salezijanci.

U Djevojačkoj školi sestre su blagoslovno djelovale do 1945. godine, kad su im tadašnje vlasti zabranile rad u odgojno-prosvjetnoj djelatnosti. U jednom danu morale su napustiti radno mjesto i iseliti iz školskog stana u kojem su godinama stanovale. Tim činom zauvijek su zatvorena vrata Djevojačke osnovne škole, ali je ostala živa nada da će se Bog pobrinuti da djeca nastave s vjerskom poukom.

Nakon odlaska iz Djevojačke škole, sestre se sklanjaju kod susjeda, a 10. srpnja 1945. godine župnik Ivan Vajda ustupa im jedan dio kapelanije za stanovanje. Od prostorija imaju jednu sobu i mali hodnik. Od tada se uzdržavaju ručnim radom pletu čarape, veste i daju privatne sate glazbe. Da bi se prehranile išle su i u žetvu.

14. listopada 1945, godine, na molbu župnog ureda, crkveno sviranje u župi preuzima sestra orguljašica. S vremenom sestre preuzimaju i brigu za sakristiju, crkveno rublje, hostije i domaćinstvo. Pomažu u katehizaciji djece, osobito prvopričesnika. Posebno im je na srcu bio dan Prve Pričesti te su nastojale da djeci ostane u što ljepšem sjećanju.
Ministrante poučavaju lijepom vladanju, slabijim đacima pomažu kod učenja te s djecom uvježbavaju priredbe za blagdane.

1961. godine započinje gradnja vlastite kuće, koja je blagoslovljena 1963. godine i sestre sve do danas stanuju u njoj. Izgradnjom kuće, sestre su imale više prostora te su stvoreni preduvjeti za čuvanje djece. Budući da se broj djece svakog mjeseca povećavao.
1973. godine izgrađena je u dvorištu prizemnica za dječji vrtić. Sestre su djecu čuvale do početka Domovinskog rata kada, zbog opasnosti od zračnih napada, djeca više nisu bila u mogućnosti dolaziti.

DOMOVINSKI RAT I SESTRE DANAS
Posebno poglavlje života i rada sestara je vrijeme Domovinskog rata. Sestarska kuća za mnoge je bila oaza predaha i mjesto okrjepe. Znale su ustrajno dijeliti sudbinu i križni put prognanika i izbjeglica koji su pronašli smještaj u Donjem Miholjcu, ali i onih koji su se u Miholjcu zadržali kraće vrijeme. Aktivno se uključuju u rad Caritasa pomažući onima kojima je pomoć bila neophodna.

Sudjeluju i u pripremi i preseljenju ranjenika i bolesnika iz Osječke bolnice u Miholjački dvorac gdje su ih potom njegovale i uz tadašnjeg župnika i kapelana brinule za njihove duhovne i vjerske potrebe. Uspostavom demokratske Republike Hrvatske kada je vjeronauk ponovo vraćen u škole, sestre su od prvog dana u osnovnoj školi August Harambašić Donji Miholjac prisutne kao vjeroučiteljice sve do danas.

Unazad 20 godina sestra Petrinka je izuzetnu brigu posvećivala misijskom djelovanju. Tako je djelovanjem Misijske zajednice i župe omogućeno školovanje velikog broja djece i bogoslova u Beninu, a u Zambiji Župa sv. Mihaela arkanđela Donji Miholjac ima školu Marijinih obroka. Sestre su aktivne i u zajednici Vjera i Svjetlo koja okuplja osobe s intelektualnim teškoćama.

– Nismo mogli izabrati ljepši blagdan da proslavimo 125 godina dolaska Milosrdnih sestara sv. Križa u Donji Miholjac. Katolička crkva proslavlja svetkovinu Isusa Krista Kralja svega stvorenog , no zahvaljujemo časnim sestrama na njihovom predanom radu u našoj župi i mnogo su nas zadužile kroz ovaj dugi period i hvala im na tome. – istaknuo je donjomiholjački župnik i dekan, Josip Antolović

– Drage sestre koje ste nekada djelovale u ovoj župi i drage sestre koje ste sada prisutne i dajete sebe u njezinom životu. Naše su sestre prije 125 godina došle u Donji Miholjac i danas s velikom zahvalnošću gledamo na sve dobro što su ga sestre u proteklim desetljećima mogle činiti kao i na dobru suradnju sa župnicima i mnogim župljanima. Istovremeno molimo Gospodina da svojim milostivim okom pogleda na sve naše slabosti koje su se očitovale tijekom tih istih desetljeća. Pod okriljem Božjeg blagoslova stavljamo sve današnje i buduće djelovanje i prisutnost naših sestara u ovoj župi. – istaknula je provincijalna poglavarica sestara Svetog Križa, s. Marija Brizar

Na prigodnom koncertu nastupili su Dječji zbor “Mir”, Zbor Mladih “Agape” i Župni mješoviti zbor “Sv. Cecilija”. Po završetku koncerta nakon dodjele prigodnih poklona, druženje je uz domjenak nastavljeno u pastoralnom centru Ivan Vajda gdje je bila postavljena izložba fotografija na kojima je predstavljen rad sestara tijekom proteklih 125. godina.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *