Slider

Miholjština info

Prvi informativni portal Miholjštine

TVRTKA KANAAN IZ DONJEG MIHOLJCA PRIMJER DOBRE PRAKSE U OČUVANJU OKOLIŠA

Društveno odgovorno ponašanje i očuvanje okoliša primjenom tehnologija.

Autor:D.Š.
31.10.2024.

Čovjek svojim brojnim aktivnostima itekako utječe na stanje okoliša, na čistoću zraka, vode, zemlje i na koncentraciju stakleničkih plinova koji utječu na klimatske promjene. Uza sve izazove, s jasno definiranim principima i ciljevima te energičnim djelovanjem, okoliš je u Republici Hrvatskoj moguće dugoročno očuvati, a od osobite je važnosti zaštita okoliša i održivo korištenje resursa, te sprečavanje onečišćenja okoliša.

Sudjelovanjem u edukaciji i međusektorskom suradnjom u području zaštite okoliša, prirode i održivog razvitka, nastoji se dati snažan doprinos podizanju svijesti javnosti o potrebi očuvanja okoliša i prirode u svim oblicima gospodarskog i društvenog djelovanja.

Tim povodom, u sjedištu tvrtke “Kanaan” u Donjem Miholjcu održana je (29. listopada 2024. godine) prezentacija njihovog sustava za pročišćavanje otpadnih voda čime su značajno smanjili rizike za okoliš.

Na prezentaciji su uz predstavnike tvrtke Kanaan nazočili saborska zastupnica Nataša Tramišak, predsjednik Gradskog vijeća grada Donjeg Miholjca Dražen Trcović, vijećnik Gradskog vijeća Vatroslav Šrajer, pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Osječko-baranjske županije, Livio Međurečan, dopredsjednik ekološke udruge Eko-Karašica Boris Nago, te poljoprivredni proizvođači.

Vlasnik tvrtke Kanaan, Zvonko Popović nakon pozdravnih riječi istaknuo je da su sustavom pročistača napravili značajan iskorak čime su značajno smanjili rizike za okoliš, jer pročistač radi izuzetno dobro i osigurava jedan potpuno novi nivo kvalitete otpadne vode, te da će i dalje maksimalno investirati u taj segment. Ulaganja u visoke tehnologije, modernizacija proizvodnje, poboljšanje radnih uvjeta i očuvanje okoliša stavke su kojem tvrtka Kanaan iz Donjeg Miholjca posvećuje puno pažnje.

Prezentaciju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda s posebnim osvrtom na sedimentaciju nečistoća i potpuno automatiziran proces rada i kontrolu parametara prikazala je Kasandra Berger, mag. ing. proc., koja je stručno i vrlo detaljno odgovorila na sva postavljena pitanja vezana za rad pročistača.

Po završetku prezentacije održan je okrugli stol na kojem se razgovaralo o uzrocima i mogućim rješenjima po pitanju očuvanja i zaštite okoliša.

Gradski vijećnik Vatroslav Šrajer rekao je da bi bilo lijepo da i mnogi drugi ovoliko ulažu u zaštitu okoliša, te istaknuo tvrtku Kanaan kao iznimno pozitivan primjer, na koju bi se mnogi trebali ugledati, te dodao da su ovakve edukacije iznimno bitne za jedno opće dobro. Također, Šrajer se osvrnuo i na problem bioplinskog postrojenja u Industrijskoj zoni u Donjem Miholjcu gdje je grad izložen jednom mogućem ozbiljnom onečišćenju, te smatra da je na svima nama da napravimo koliko možemo, koliko znamo i da se trudimo da jedni drugima pomažemo, jer ustavno pravo svih nas je pravo na čist zrak i na zdrav okoliš.

Podpredsjednik udruge Eko-Karašica Belišće, Boris Nago rekao je da je tvrtka Kanaan jedan svijetli pozitivan primjer, te pohvalio njihova dosadašnja ulaganja po pitanju zaštite okoliša i namjeru za daljnjim ulaganjima po tom pitanju. Nago se osvrnuo na pitanje biopostrojenja i smrada u Donjem Miholjcu i Belišću te problema industrijskog komunalnog mulja upozorivši OPG-ovce na opasnost od uzimanja istog jer je to zabranjeno i ne bi smio nikako završiti na njihovim poljima.

Saborska zastupnica Nataša Tramišak rekla je da bez obzira na dio koji gledamo ekonomski i koji je sigurno dobar za gospodarstvo naše županije i Hrvatske, moramo voditi i brigu o zaštiti okoliša, te da smo na primjeru tvrtke Kanaan vidjeli da gospodarenje otpadnim vodama iz industrije može funkcionirati dobro i u pozitivnom smjeru. Tramišak je istaknula da nas direktive Europske unije i naši nacionalni zakoni usmjeravaju u tom pravcu i da je važno da industrija živi sa svojim širim područjem, (podizvođačima, , kooperantima, sa stanovništvom i obiteljima koje žive od poslovanja samih tvornica) da svi zajedno funkcioniraju kao jedan kvalitetan ekosustav.

Nadalje, Tramišak se osvrnula i na problem grada Belišća gdje je stanje alarmantno, te da tvrtke koje gospodare otpadom jednostavno počnu koristiti tehnologiju koju moraju jer svi mogu naći svoju isplativost i ekonomsku korist, te da je važno da se nastavi dalje o tim temama razgovarati pri čemu je pohvalila udrugu Eko Karašica koja zaista radi taj iskorak i spremna je dijeliti svoje znanje jer u narednim godinama pritisak zaštite okoliša i kvalitetnije gospodarenje otpadom će biti još veći, te dodala da će Regionalni centar za gospodarenje otpadom Orlovnjak riješiti jedan veliki dio problema.

Predsjednik Gradskog vijeća Grada Donjeg Miholjca Dražen Trcović rekao je da je na sjednicama Gradskog vijeća zaštita okoliša bila tema nebrojeno puta i da su čist zrak i čist okoliš zapravo naša perspektiva, te da će ovakve edukacije i komunikacija zapravo sigurno biti temelj da napokon shvatimo gdje jesmo, gdje želimo ići i kako do toga doći. Trcović je također istaknuo da s tvrtkom Kanaan ima jako dobru komunikaciju i da je od velike važnosti što tvrtka ima veliku volju i želju za poboljšanje uvjeta što se tiče same zaštite okoliša i same proizvodnje i da je uvjeren u budućim vremenima da će sigurno biti još veća potpora lokalne zajednice u tim procesima, jer bez razvoja gospodarstva nema opstanka na našem području.

Pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Osječko-baranjske županije, Livio Međurečan istaknuo je jako dobru suradnju s tvrtkom Kanaan s naglaskom na sinergiju gdje su kroz rad i razvitak tvrtke uspjeli sudjelovati kao Upravni odjel i to je pokazatelj jedne dobre prakse rekavši da se nada da će i dalje nastaviti u tom smjeru, a pogotovu u smislu zaštite okoliša, te se zahvalio domaćinima na izvrsnoj prezentaciji iz koje se imalo puno toga za naučiti.

Ispred tvrtke Kanaan, nazočnima se na kraju obratio Davorin Srtišković koji se osvrnuo na sam početak tvrtke i tijek njenog razvoja gdje su u 20-tak godina od lokalne firme sa 37 zaposlenih izrasli u tvrtku sa 170 zaposlenih koja izvozi u 20 zemalja širom svijeta. Strišković je istaknuo da su se u svom razvojnom ciklusu profilirali u tvrtku koja shvaća probleme vezane za zaštitu okoliša i koja stečenim iskustvom, novim saznanjima i ulaganjem teži njihovom rješavanju.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *