ODRŽAN SASTANAK S PREDSTAVNICIMA HRVATSKE ZAJEDNICE ŽUPANIJA I DHMZ-A NA TEMU SUSTAVA OBRANE OD TUČE
Tuča je fenomen ograničen na određena područja, javlja se periodično, ali je sve češća i opasnija.
Autor/Izvor:D.Š./MPŠR Foto/Izvor:MPŠR
30.07.2024.
Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro je u ponedjeljak 29. srpnja 2024. godine održao sastanak u nazočnosti državnog tajnika Tugomira Majdaka, načelnika Sektora za biljnu proizvodnju i tržište Miljenka Rakića te predstavnika Hrvatske zajednice županija i DHMZ-a na temu sustava obrane od tuče. Klimatske promjene, koje iz godine u godinu dovode do sve većih toplinskih ekstrema i toplinskih valova, uzrokuju i povećanje vodene pare u atmosferi, koja uzrokuje formiranje i razvoj oluja. Tuča je fenomen ograničen na određena područja, javlja se periodično, ali sve češće s više zrna i opasnija. Obrana od tuče provodi se u 13 županija, iako se tuča javlja na cijelom teritoriju RH.
Ministar Dabro je istaknuo zabrinutost zbog sve većih klimatskih promjena te je u suradnji s predstavnicima Hrvatske zajednice županija i DHMZ-a predložio da se stave sva raspoloživa sredstva na raspolaganje poljoprivrednicima u obrani od tuče.
– Razgovaramo, razmjenjujemo iskustva sa znanstvenom zajednicom te smo otvoreni za sve prijedloge. Znanost je u obrani od tuče iznijela svoj stav, koji trebamo uvažavati, ali ćemo nastaviti istraživati i pronalaziti rješenja u suradnji sa znanstvenim dokazima i argumentima, koja će pomoći našim poljoprivrednicima u prilagodbi proizvodnje i ublažavanju šteta. To znači da mi kao Ministarstvo trebamo osluškivati poljoprivrednike na terenu, pratiti druge države i pokušati uz sve dostupne tehnologije doći do novih rješenja za naše poljoprivrednike po pitanju obrane od tuče, – rekao je ministar Dabro.
Na sastanku se poseban naglasak stavio na očuvanje ljudskih života, kao i važnost ranog upozorenja na vremenske neprilike. Potrebno je uložiti dodatne napore i stvaranje zaliha materijala, poboljšanje infrastrukture na ugroženim područjima, koji svake godine trpe štete od nevremena.
U skladu sa Zakonom, operativnu obranu od tuče provodi Državni hidrometeorološki zavod te se provedba sustava obrane od tuče financira sredstvima državnog proračuna i uplatama županija branjenog područja (s do 1% sredstava proračuna županije).
Za ublažavanje od vremenskih nepogoda kroz Program potpore poljoprivrednim proizvođačima u 2023. godini osigurana je potpora u iznosu od 25.000.000,00 EUR, korisnicima je ukupno isplaćeno 24.640.830,37 eura. S ciljem pomoći poljoprivrednim proizvođačima u 2024. godini u Državnom proračunu potrebno je osigurati 1.115.700 EUR od čega 564.700 EUR iz Državnog proračuna, a ostatak (551.000 EUR) financiraju županije.
U sklopu Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike RH za razdoblje 2023.-2027. dodjela potpore za sufinanciranje premije osiguranja za police osiguranja nastavila se kroz intervenciju 76.01. Osiguranje poljoprivredne proizvodnje. Poljoprivrednicima je na raspolaganju preko 70 milijuna eura u petogodišnjem razdoblju, a visina i intenzitet potpore ostali su isti.
Zajednički cilj RH i EU je da uz niz intervencija pomogne poljoprivrednicima, da se kroz određeni vremenski period prilagodi klimatskim promjenama, shvate važnost osiguravanja svojih površina te kroz preciznu poljoprivredu, pametne tehnologije i digitalizaciju nastavljaju poljoprivrednu proizvodnju bez obzira na vremenske uvjete. Zajedničkim djelovanjem krajnji cilj će se ispuniti i dovesti do povećanja otpornosti poljoprivredne proizvodnje na prirodne nepogode.