Slider

Miholjština info

Prvi informativni portal Miholjštine

KUD “MATIJA GUBEC” DONJI MIHOLJAC POBJEDNIK 2. REVIJE NARODNIH NOŠNJI “BOGATSTVO RAZLIČITOSTI ŠOKADIJE”

Nina Sudarić i Borna Babić odjeveni u svečane miholjačke nošnje osvojili 1. mjesto.

Autor:D.Š.
28.09.2025.

U organizaciji KUD-a Matija Gubec Donji Miholjac, u kino dvorani “Osvit” u Donjem Miholjcu (27. rujna) održana je 2. Revija narodnih nošnji pod nazivom “Bogatstvo različitosti Šokadije” koja ima za cilj predstaviti originalne i rekonstruirane narodne nošnje pojedinih dijelova Slavonije i Baranje. Program je započeo nastupom dječje folklorne sekcije KUD-a Matija Gubec uz pratnju tamburaša, koji su se predstavili koreografijom slavonskih igara i kola, a u glazbenom dijelu programa nastupili su i članovi srednje i starije folklorne skupine te pučke pjevačke skupine KUD-a Matija Gubec.

Smotru je otvorio gradonačelnik Donjeg Miholjca, Dražen Trcović, koji je nakon pozdravnih riječi istaknuo kako je bogatstvo različitosti Šokadije vrijednost koju treba njegovati i prenositi budućim naraštajima, te svim nazočnima i stanovnicima Donjeg Miholjca uputio čestitku povodom Dana grada.

Na smotri je sudjelovalo 20 sudionika iz 10 KUD-ova : KUD “Berda” Brestovac, KUD “Čačinci”, KUD “Podravina” Čađavica, KUD “Šubić” Novska, HKD “Lisinski” Našice, KUD “Slavonac” Podravska Moslavina, KUD “Josip Čoklić” Rakitovica, KUD “Dika” Slatina, KUD “Seljačka sloga” Špišić Bukovica i KUD “Matija Gubec” Donji Miholjac.

Stručnu komisiju  činili su etnolozi i folkloristi, koji su vrsni poznavatelji tradicijske kulturne baštine, tekstilnog rukotvorstva i narodnih nošnji:
– Jasmina Jurković Petras (Gradski muzej Virovitica)
– Ivana Dević (Muzej Đakovštine, Đakovo)
– Josip Forjan (Centar za tradicijsku kulturnu baštinu, Zagreb) – Autor revije

REVIJA NOŠNJI

Silvija Pavin i Rita Matoković KUD “Slavonac” Podravska Moslavina

Nika Milovac, Ema Samardžić Lana Budim Anja Has Bolić Čačinci

Lucija Falamić KUD “Josip Čoklić” Rakitovica

Helena Rutkovski, Benjamin Poletto (KUD “Berda” Brestovac)

Valentina Kokorić, Luka Podravac KUD “Podravina” Čađavica

Božena Černava (HKD “Lisinski” Našice)

Ivana Peradinović, Ana Zlatunić KUD “Dika” Slatina

Kristina Franjić, Božica Svetec, Davor Klasić (KUD “Seljačka sloga” Špišić Bukovica)

Katarina Kovačević (KUD “Šubić” Novska)

Nina Sudarić, Borna Babić (KUD “Matija Gubec” Donji Miholjac)

Nakon pozdravnih riječi, Josip Forjan istaknuo je kako je revija pokazala bogatstvo i raskoš Šokadije te naglasio da nije bilo lako donijeti odluke pri odabiru. Dodao je kako će ova manifestacija biti poticaj za buduće revije u kojima će još snažnije doći do izražaja bogatstvo i raznolikost dijelova Slavonije. Svaka od nošnji, rekao je, zaslužuje posebno priznanje i nagradu, što je dodatno otežalo izbor.

Rezultati revije:

1.Nina Sudarić, Borna Babić (KUD “Matija Gubec” Donji Miholjac)
2. Lucija Falamić (KUD “Josip Čoklić” Rakitovica)
3. Kristina Franjić, Božica Svetec, Davor Klasić (KUD “Seljačka sloga” Špišić Bukovica)

Nagrade je uručio gradonačelnik Dražen Trcović.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)