“DUŽIJANCA 2025.” POTVRDILA RASKOŠ TRADICIJE BUNJEVAČKIH HRVATA
Manifestacija se ove godine održala po 115. put.

Autor/Izvor:D.Š./OBŽ Foto/Izvor:OBŽ
11.08.2025.
U organizaciji Udruge bunjevačkih Hrvata “Dužijanca“, u Subotici je (10. kolovoza 2025. godine) održana “Dužijanca 2025.“, tradicionalna svetkovina bunjevačkih Hrvata u Republici Srbiji povodom završetka žetve i zahvale Bogu za plodove zemlje, Manifestacija se ove godine održala po 115. put, pokrenuta je 1911. godine, a više od 30 godina je i važan kulturno-turistički i duhovno-religiozni događaj.
Program središnjeg dijela manifestacije počeo je u jutarnjim satima u Crkvi sv. Roka, koja se smatra kolijevkom “Dužijance“, blagoslovom i ispraćajem ovogodišnjeg predvoditeljskog para, bandaša Tomislava Ivankovića i bandašice Marije Dulić te svečanom povorkom bandaša i bandašica iz okolnih sela te iz Bajmoka, Lemeša i Sombora, uz Kraljice, mlade i djecu u narodnim nošnjama, pratioce bandaškog para do Katedrale sv. Terezije Avilske i potom svetom misom zahvalnicom. Euharistijsko slavlje predvodio je zrenjaninski biskup Mirko Štefković u zajedništvu s biskupom Subotičke biskupije Franjom Fazekasom i svećenicima Biskupije.
Najsvečaniji dio programa bila je tradicionalna povorka sudionika do središnjeg gradskog trga. U programu su sudjelovali članovi kulturno-umjetničkih društava iz Hrvatske, Mađarske i Srbije, brojni mladi i djeca u narodnim nošnjama, svečane zaprege i konjanici, Kraljice, risari i risaruše, tamburaški sastavi, središnji bandaški par, mali bandaš Ivan Vukov i mala bandašica Sara Vojnić Hajduk, biskupi, svećenici i časne sestre i brojni građani, čuvari i štovatelji običaja i kulture Hrvata u Vojvodini. Pred kraj povorke bandaš Tomislav predao je žitni vijenac gazdi improviziranog salaša, dok je bandašica Marija predala kruh pomoćniku gradonačelnika Subotice Srđanu Samardžiću. U večernjim satima održan je program pod nazivom “Bandašicino kolo“, a duhovni dio programa ovogodišnje Dužijance bila je posjeta grobu mons. Blaška Rajića u Kerskom groblju u Subotici.
Među posjetiteljima i gostima bili su zamjenik županice Osječko-baranjske županije Goran Ivanović, državna tajnica u Ministarstvu kulture i medija Dražena Vrselja, zastupnik Hrvatskog sabora Ivo Zelić i naravno Jasna Vojnić, saborska zastupnica i predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji koja je naglasila da proslava „Dužijance“ svjedoči o raskoši tradicije bunjevačkih Hrvata, ali i o bogatstvu suživota u Subotici.










