Slider

Miholjština info

Prvi informativni portal Miholjštine

HRVATSKA OBRAMBENA INDUSTRIJA NA MEĐUNARODNOM SAJMU ENFORCE TAC

Na međunarodnom sajmu u Nürnbergu od 23. do 25. veljače predstavlja se 26 hrvatskih tvrtki.

Autor/Izvor:D.Š./MORH Foto:HGK/ T. Kesić Šapić
24.02.2026.

Na međunarodnom sajmu Enforce Tac, koji se od 23. do 25. veljače 2026. u njemačkom gradu rnbergu, svoje proizvode predstavlja 26 hrvatskih tvrtki obrambene industrije. Među više od tisuću izlagača iz više od pedeset država, hrvatske tvrtke nastupaju zajednički, u okviru nacionalnog štanda. Riječ je o prvom zajedničkom sajamskom predstavljanju organiziranom temeljem Sporazuma o suradnji za nastup na međunarodnim sajmovima obrambene industrije.

– Nastup hrvatskih tvrtki obrambene industrije prvi put na nacionalnom štandu na međunarodnom sajmu prilika je da se zajednički, pod hrvatskim obilježjima, na pravi način predstave europskoj, pa i svjetskoj javnosti. Ministarstvo obrane i Vlada RH poseban fokus stavljaju na hrvatsku obrambenu industriju. U opremanju Hrvatske vojske vodimo računa da u tim procesima sudjeluju hrvatske tvrtke. Osnaživanjem domaćih obrambenih tvrtki utječemo na ukupnu sigurnost i smanjujemo ovisnost o stranim dobavnim lancima”. – poručio je potpredsjednik Vlade i ministar obrane, Ivan Anušić

Istaknuto je i kako domaće tvrtke raspolažu vrhunskim proizvodima, jasnim razvojnim ambicijama te planovima za širenje proizvodnih kapaciteta, ulaganja u inovacije, digitalizaciju i jačanje izvoza. U kontekstu sve snažnijeg povezivanja obrambene i industrijske politike na razini Europske unije, sajmovi poput Enforce Taca ocijenjeni su kao ključna platforma za rast, tehnološki razvoj i međunarodno umrežavanje.

Na hrvatskom nacionalnom štandu, koji se prostire na 400 četvornih metara, predstavljeni su proizvodi iz različitih segmenata obrambene industrije – od osobne zaštitne i taktičke opreme do besposadnih sustava i proizvoda dvojne namjene, namijenjenih vojnim i civilnim korisnicima. Posebno je zastupljen segment tekstilne i zaštitne opreme, a naglasak je stavljen na funkcionalnost, prilagodbu suvremenim operativnim uvjetima te kontinuirana ulaganja u istraživanje i razvoj.

Predstavnici industrije ističu kako zajednički nastup pod nacionalnim obilježjima dodatno jača vidljivost hrvatskih proizvođača, omogućuje izravne poslovne susrete te otvara prostor za nova partnerstva i izvozne ugovore. Naglašena je i važnost uključivanja domaćih tvrtki u europske lance vrijednosti kroz inicijative Europske unije i NATO-a, uključujući projekte zajedničke nabave.

Hrvatska obrambena industrija danas je sinonim za izvoznu izvrsnost, s udjelom izvoza koji u pojedinim segmentima doseže i do 90% ukupne proizvodnje, čime se potvrđuje njezina konkurentnost i tehnološka razina.

Enforce Tac je strogo profesionalni B2B sajam zatvoren za širu javnost, namijenjen predstavnicima policije, vojske, specijalnih postrojbi i državnih sigurnosnih službi. Posljednjih godina bilježi kontinuirani rast posjećenosti, a prepoznat je kao platforma na kojoj se često premijerno predstavljaju nove tehnologije i proizvodi za policijske i vojne primjene.

Uz izložbeni dio, održavaju se i stručne konferencije s naglaskom na interoperabilnost i povezivanje sigurnosnih sustava, što je jedna od ključnih tema europske sigurnosne politike.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *